Įdiegta atmosferos radiozondavimo sistema

Elsis ts

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyboje įdiegta atmosferos radiozondavimo įranga, kuri suteiks galimybę operatyviai gauti, apdoroti ir pateikti patikimą informaciją apie oro sąlygas, tiksliau prognozuoti orus. Šie duomenys leis nustatyti daugelį stichinių ir katastrofinių reiškinių, išvengti žmonių aukų, materialinių nuostolių ir kt. Tikslesnės meteorologinės prognozės užtikrins visuomenės saugumą.

Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT), šiuo metu egzistuojanti meteorologinių stebėjimų sistema geba įvertinti pagrindinę meteorologinę informaciją ir klimato kaitą, tačiau tarnyba neturi galimybių sudaryti trumpalaikių orų, staigių potvynių bei lietaus poplūdžių prognozių. Tikslios ir kokybiškos prognozės padeda pasirengti nepalankioms orų sąlygoms, išvengti materialinių nuostolių ar net žmonių aukų. Tačiau nepasitvirtinančios prognozės dažnai sukelia visuomenės nepasitenkinimą ne tik dėl pasikeitusių planų, bet ir dėl pasirengimui skirtų lėšų. Dėl šių priežasčių Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba nuolat investuoja į hidrometeorologinių stebėjimų tinklo modernizavimą, diegia naujausias technologijas, bendradarbiauja su užsienio organizacijomis ir kt. Kad tarnyba galėtų įvertinti aplinkos oro kokybę bei prognozuoti stichinius bei katastrofinius reiškinius, reikalingi kokybiški, didesnio dažnumo meteorologiniai duomenys realiuoju laiku. Atmosferos radiozondavimas yra vienintelis būdas, kaip galima tiesiogiai ir tiksliai pamatuoti meteorologinius duomenis Žemės atmosferos sluoksniuose.

Bendrovės „Elsis TS“ generalinis direktorius Darius Imbrasas, paklaustas kokią naudą suteiks atmosferos radiozondavimo įranga, teigia: „Informacija apie oro temperatūrą ir drėgnumą, vėjo kryptį ir greitį, atmosferos slėgį nuo žemės paviršiaus yra naudojama sudaryti skaitmenines orų, aplinkos užterštumo prognozes. Orų prognozės ypatingai svarbios aviacijai, automobilių, geležinkelių ir jūros transporto sektoriams, energetikos, komunalinių ūkių bei aplinkosaugos organizacijoms, žemės bei miškų ūkiams, priešgaisrinėms ir gelbėjimo tarnyboms. Be to, gauti duomenys suteikia galimybę įvertinti tolimųjų tarpvalstybinių atmosferos teršalų pernašas, atlikti atmosferos procesų tyrimus. Visa tai padeda pasirengti stichinėms nelaimėms, užkirsti kelią katastrofoms“.

„Elsis TS“ generalinis direktorius pabrėžia atmosferos radiozondavimo įrangos ypatumus: „Įdiegta pasaulyje lyderiaujančios meteorologinių įrengimų gamintojos „Vaisala“ įranga suteikia galimybę radiozondavimo procesą valdyti ir kontroliuoti daug paprasčiau. Be to, sistema užtikrina, kad tarnyba kasdienę meteorologinių stebėjimų informaciją gaus, apdoros ir perduos patikimai bei saugiai“.  Bendrovės vadovas pažymi, kad sistemą sudaro antžeminė įranga, daugiau nei tūkstantis radiozondų su aerologinėmis latekso pūslėmis. „Atmosferos radiozondavimo įranga matuos atmosferos slėgį, oro temperatūrą, santykinę drėgmę, vėjo kryptį, greitį ir kt. Tai leis tiksliau ir patikimiau prognozuoti orus, pavojingus reiškinius, jų kiekybinę charakteristiką. Sistema taip pat tarnybai padės nustatyti kur ir kada susidarys katastrofinės situacijos“, — tvirtina Darius Imbrasas.

Apie atmosferos radiozondavimo įrangą

Atmosferos radiozondavimo įranga — vienas iš svarbiausių projekto „Lietuvos meteorologinių stebėjimų tinklo modernizavimas“ etapų. Sistema susideda iš antžeminės įrangos (antenos, imtuvo, kompiuterio duomenų apdorojimo) ir 1187 radiozondų su aerologinėmis 500 gramų latekso pūslėmis. Įrangos gamintojas „Vaisala“. Sistemą įdiegė informacinių ir ryšių technologijų (IRT) įmonių grupei „Elsis“ priklausanti bendrovė „Elsis TS“. Sukurtas hidrometeorologinių stebėjimų tinklas su šiuolaikine matavimų įranga sudarys prielaidas prognozuoti orus, potvynius, sausras, vandens trūkumą, rengti specialiąsias prognozes, vertinti vandens, oro, dirvos taršą, operatyviai informuoti gyventojus ir kitas institucijas apie ekstremalius įvykius.