Alternatyvios energetikos projektas, panaudojant turbinines vėjo jėgaines

Elsis ts

UAB „Elsis TS“ papildė savo inžinerinių sprendimų portfelį naujais ir inovatyviais atsinaujinančios energetikos sprendimais. Ką tik sėkmingai užbaigtas projektas Lietuvoje, kurio metu buvo sumontuotos pažangios turbininės vėjo jėgainės, papildančios įprastas vėjo jėgaines ir saulės paneles. Inovatyvi sistema leidžia sutaupyti didžiules išlaidas, reikalingas aprūpinant elektros energija nutolusius ir dėl tos priežasties dažnai sunkiai pasiekiamus objektus.

Pažangios turbininės vėjo jėgainės išsiskiria tuo, kad elektros energijos generavimui reikalauja minimalaus vėjo stiprumo. Tai puiki alternatyva nuo miestų nutolusioms įmonėms, telekomunikacijų, kariniams ir kietiems objektams, nes dažnai neurbanizuotų vietovių aprūpinimas elektros energija būna problematiškas arba ekonomiškai nepagrįstas. Tuo tarpu turbininės vėjo jėgainės nereikalauja didelių įdiegimo ar eksploatacijos išlaidų. Šioms jėgainėms užtenka minimalaus vėjo greičio, jos statomos neaukštai, o jas įsukti gali ir besikeičiančios krypties ir žemiau esančios vėjo srovės. Tokio tipo vėjo jėgainių kompaktiškumas leidžia jas statyti arčiau kitų pastatų, kas taip pat sumažina įrengimo išlaidas.

Įmonė veiklos pradžioje nutolusių objektų elektrifikavimui naudojo kombinuotas saulės – vėjo (horizontalios ašies) jėgaines. Ilgametė praktika parodė, jog tradicinės saulės – vėjo jėgainės ne visada užtikrina pakankamą kiekį elektros energijos. Tai ypač aktualu žiemos metu, kai dėl pastovaus debesuotumo, sniego ar lijundrų tradicinių saulės – vėjo jėgainių naudojimas tampa neefektyvus.

Atsižvelgusi į šią praktiką, bendrovė 2011 metais suprojektavo ir pramoniniame objekte įdiegė pažangią sistemą, kurioje reikiamas elektros energijos kiekis generuojamas ypač didelio efekyvumo naujos kartos turbininėmis vėjo jėgainėmis, dirbančiomis kartu su saulės panelėmis.

Šių jėgainių darbo efektyvumas yra 30-50% didesnis, jei jas palygintume su analogiškomis tradicinėmis vėjo jėgainėmis tomis pačiomis oro sąlygoms. Didžiausias skirtumas matomas tada, kai vyrauja silpni apie 5 metrų per sekundę vėjai. Tą įrodė ir sistemos bandomoji eksploatacija žiemos periodu.

„ELSIS TS” surinkti elektros energijos gamybos duomenys parodė, kad jėgainės pilnai ir nenutrūkstamai patenkino planuotus arba reikalaujamus elektros energijos poreikius bet kuriuo paros metu, bet kokiomis oro sąlygomis.